Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Answer:
a) 95950 pascals
b) 137642.5 pascals
Explanation:
The absolute pressure (Pabs) on a fluid is:
(1)
With Pgauge the pressure due depth on the fluid and Patm the atmospheric pressure. Pgauge is equal to:
(2)
with ρ the fluid density, g the gravitational acceleration and h the depth on the fluid. Using (2) on (1) and solving for Patm:



b) Here we're going to use again (1) but now we have another value of density because it's other liquid, to know that value we should use the fact that specific gravity (S.G) for liquids is the ratio between fluid density and water density:



so:


From the conservation of linear momentum of closed system,
Initial momentum = final momentum
Mass of the student, M = 59 kg
Mass of the laser boat, m = 42 kg
Initial speed of student + laser boat, u =0
Final speed of laser boat, v = 1.5 m/s
Final speed of the student = V
(M+m) u =M V +m v
0 = (59 kg) V + (42 kg) (1.5m/s)
V = - 1.06 m/s
Thus, the speed of the student is 1.06 m/s in the opposite direction of the motion of boat.