W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.
Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation:
I would say its a positive cgarge