Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad
Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>
detecting diseases, locating damaged cells, monitoring fetal development