Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.
Hello! I can help you with this!
1. Providence- Rhode Island
2. Philadelphia- Pennsylvania
3. St. Mary’s- Maryland
4. Plymouth and Boston- Massachusetts
5. Charleston- South Carolina
6. Savannah- Georgia
7. Hartford- Connecticut
8. New Amsterdam- New York
9. Jamestown- Virginia
Answer:
(a) The magnitude of the lift force is 52144.71 N, approximately.
(b) The magnitude of the air resistance force opposing the movement is 17834.54 N, approximately.
Explanation:
Since the helicopter is moving horizontally at a constant velocity, we can assume that the net force acting on it is zero, then
(a) in the vertical direction we have
.
(b) Now horizontally,