Answer:
The charge on the dust particle is 
Explanation:
From the question we are told that
The length is 
The width is 
The charge is 
The mass suspended in mid-air is 
Generally the electric field on the carpet is mathematically represented as

Where
is the permittivity of free space with value 
substituting values


Generally the electric force keeping the dust particle on the air equal to the force of gravity acting on the particles

=> 
=> 
=> 
=> 
Answer: 12.67 cm, 8 cm
Explanation:
Given
Normal distance of separation of eyes, d(n) = 6 cm
Distance of separation is your eyes, d(y) = 9.5 cm
Angle created during the jump, θ = 0.75°
To solve this, we use the formula,
θ = d/r, where
θ = angle created during the jump
d = separation between the eyes
r = distance from the object
θ = d/r
0.75 = 9.5 / r
r = 9.5 / 0.75
r = 12.67 cm
θ = d/r
0.75 = 6 / r
r = 6 / 0.75
r = 8 cm
Thus, the object is 12.67 cm far away in your own "unique" eyes, and just 8 cm further away to the normal person eye
Answer:
A. 39.2 m/s
B. 78.4 m
Explanation:
Data obtained from the question include:
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
A. Determination of the brick's velocity.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Velocity (v) =?
v = gt
v = 4 × 9.8
v = 39.2 m/s
Thus, the brick's velocity after 4 s is 39.2 m/s
B. Determination of how far the brick fall in 4 s.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Height (h) =?
h = ½gt²
h = ½ × 9.8 × 4²
h = 4.9 × 16
h = 78.4 m
Thus, the brick fall 78.4 m during the time.
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.
W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.