In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer:
B
Explanation:
Work done can be said to be positive if the applied force has a component to be in the direction of the displacement and when the angle between the applied force and displacement is positive.
In 1 and 2 work done is positive