The two situations are similar because in both you are trying to minimize the damage and make the best out of a bad situation
Answer:

Explanation:
First let's find the electric potential using y = 22.5:



Then, to find the magnitude of the electric field, we just need to divide the electric potential by the distance y:



Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
At focus
Explanation:
A concave mirror is converging in nature. In a mirror, concave in nature, the rays which are parallel to the principal axis are supposed to be coming from very large distances or we assume the source to be placed at infinity for such rays which are parallel to the principal axis.
These rays, parallel to the principal axis, coming from infinity, converges at the focus of the mirror concave in nature after reflecting from the concave mirror