<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
B. velocity at position x, velocity at position x=0, position x, and the original position
In the equation
=
+2 a x (x - x₀)
= velocity at position "x"
= velocity at position "x = 0 "
x = final position
= initial position of the object at the start of the motion
Answer:
The magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
Explanation:
Given;
acceleration of the truck,
= 12.7 m/s²
mass of the truck,
= 2490 kg
mass of the car,
= 890 kg
let the acceleration of the car at the moment they collided = 
Apply Newton's third law of motion;
Magnitude of force exerted by the truck = Magnitude of force exerted by the car.
The force exerted by the car occurs in the opposite direction.

Therefore, the magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
The volume of the sphere is given by V = 4/3 * pie * r^3. We seek dr/dt that the rate of change of the radius with respect to time.
V = 4/3 * pie * r^3
Since we know the rate at which the volume changes wrt time. We can plug it in to find dr/dt.
dV/dt = 36pie. But dV/dt = 4/3 * pie * 3r^2 * dr/dt
So we have that dr/dt = (dV/dt) / 4/3 * pie * 3r^2
So dr/dt = (36pie)/ 4/3 * pie * 3(4)^2
dr/dt = 113.112/ 201.0864 = 0.5624