The working equation for this one is:
E = F/Q, where E is the strength of the electric field, F is the electric force and Q is the charge. Substituting the corresponding values, the strength of the electric field is equal to
E = -30 nN/-3 nC
E = 10 nN/nC
Here,
Height (S) = 2m
Gravity on mars (g) = 3.7m/s^2
Initial velocity (u) = 0 m/s^2
By the one of the formula of the motion,
S = ut + 1/2at^2
2 = 0 * t + 1/2*3.7*t^2
2 = 1.85t^2
t^2 = 2/1.85 = 1.081
t =1.03s
So, it will take 1.03s long..
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L
the correct choices are
A. The partial pressure of each component above the liquid is given by Raoult's law
and
C. An ideal solution of two volatile liquids can exist over a range of pressures that are limited by the pressure for which only a trace of liquid remains, and the pressure for which only a trace of gas remains
in ideal solution , when two volatile liquids are mixed no energy change takes place in the energy of the solution.