Answer:
The total mechanical energy does not change if the value of the mass is changed. That is, remain the same
Explanation:
The total mechanical energy of a spring-mass system is equal to the elastic potential energy where the object is at the amplitude of the motion. That is:
(1)
k: spring constant
A: amplitude of the motion = 2.0cm
As you can notice in the equation (1), the total mechanical energy of the system does not depend of the mass of the object. It only depends of the amplitude A and the spring constant.
Hence, if you use a mass of 0.40kg the total mechanical energy is the same as the obtained with a mas 0.20kg
Remain the same
Explanation:
- A substance will floats if it is having lower density than the density of the liquid in which it is placed.
- A substance will sink if it is having density greater than the density of the liquid in which it is kept.
Density of corn syrup = 
1) Density of gasoline = 
Density of the gasoline is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
2) Density of water = 
Density of the water is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
3) Density of honey = 
Density of the gasoline is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
4) Density of titanium = 
Density of the titanium is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C
Answer:
distance=6.11m
Explanation:
A basketball player is running at a constant speed of 2.5 m/s when he tosses a basketball upward with a speed of 6.0 m/s. How far does the player run before he catches the ball? Ignore air resistance. I got stuck because I wasn't sure which formula to use when approaching this problem. Does it involve an angle at all?
first of all we get the time it takes to reach the maximum height
then twice of the time it takes to reach maximum height will be the time of flight
from newtons equation of motion
v=u+at
v=0
u=6m/s
0=6-9.81t
t=.61s
the time of flight will be 1.22secs
how far it travels will then be d, the basketball player moves with a horizontal speed 2.5m/s towards the ball
distance=speed*time
distance=2.5m/s*1.22
distance=6.11m
When block is pushed upwards along the inclined plane
the net force applied on the block will be given as

here we know that
m = 75 kg


now plug in all values into this


now for finding the power is given as


