Answer:
by applying the left hand rule you'll find that the direction is as in the photo below
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east