This question was apprently selected from the "Sneaky Questions" category.
The store is 3 km from his home, and he walks there with a speed of 6 km/hr. So it takes him (3 km) / (6 km/hr) = 1/2 hour to get to the store.
That's 30 minutes. So the whole part-(a.) of the question refers to only that part of the trip, and we don't care what happens once he reaches the store.
a). Over the first 30 minutes of his travel, Greg walks 3.0 km on a straight road, and he ends up 3.0 km away from where he started.
Average speed = (distance/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
Average velocity = (displacement/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
There's probably some more questions in part-(b.) where you'd need to use Greg's return trip to find the answers, but johnaddy210 is only asking us for part-(a.).
Fnety = (FT)(sin 32°) – Fg
Or the answer B, I checked it.
Answer:
Explanation:
In case of gas , work done
W = ∫ p dV , p is pressure and dV is small change in volume
the limit of integration is from Vi to Vf .
= ∫ p dV
= ∫ p₀
dV
= p₀
/ (
)
= - 5p₀ 
Taking limit from Vi to Vf
W = - 5 p₀ (
) ltr- atm.
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.