<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
C) electrical energy is transformed into heat energy
Answer:
<em>The athlete will rise 1.10 meters off the ground</em>
Explanation:
<u>Vertical Motion</u>
If an object is launched vertically upwards at an initial speed vo, then it will reach a maximum height given by

The athlete can exert a net force upwards equal to twice his weight. It makes him accelerate upwards at

The speed at the end of his push can be computed by

Replacing the value of a obtained above:

where y is the length of this crouch


This is the initial speed of this vertical launch, thus

