Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
I am not a driver, but I think it's C.
Explanation:
Explanation and answer:
This type of question can be clarified and sometimes solved by drawing a proper diagram or sketch. (see below)
Solution:
Since we do not know the reaction of the support, we can take moments about the support (thereby eliminating its involvement).
CCW moment = 0.900(5.00/2 - x) kg-m
CW moment = 0.300*(5.00/2-2.00)) = 0.150 kg-m
At equilibrium, CCW moment = CW moment, so
0.900(2.50-x) = 0.150
Expand and solve
2.25 - 0.900x = 0.150
0.900x = 2.25-0.15 = 2.10
x = 2.10 / 0.900 = 2.33 m (to nearest cm)