Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
Here,
Height (S) = 2m
Gravity on mars (g) = 3.7m/s^2
Initial velocity (u) = 0 m/s^2
By the one of the formula of the motion,
S = ut + 1/2at^2
2 = 0 * t + 1/2*3.7*t^2
2 = 1.85t^2
t^2 = 2/1.85 = 1.081
t =1.03s
So, it will take 1.03s long..
Answer:
True statements:
Power is the rate at which work is done.
Power is the rate at which energy is transformed.
The SI unit of power is watt.
A person is limited in the total work he or she can do by the rate at which energy can be transformed.
Explanation:
The above statements are true.
1. Power is defined as the rate at which work is done.
2. Power is the rate at which energy is transformed. Whenever energy changes its form, or moves from one place to another, the rate at which it makes those changes is described as power.
3. The SI Unit of power is watts. If 1 joule of energy is converted by an object in 1 second then its power is called one watt.
So, the statement<em> 'the SI unit of power is the horsepower' is</em> false.
4. A person is limited in the total work he or she can do by the rate at which energy can be transformed i.e, his power. He is not only limited by the total energy required.
So, the statement <em>'A person is limited in the total work he or she can do only by the total energy required'</em> is not completely true.
Answer: The answer is 0.33
Explanation: got the question right :)
Answer:
Kinetic energy is given by:
K.E. = 0.5 m v²
Susan has mass, m = 25 kg
Velocity with which Susan moves is, v = 10 m/s
Hannah has mass, m' = 30 kg
Velocity with which Hannah moves is, v' = 8.5 m/s
<u>Kinetic energy of Susan:</u>
0.5 m v² = 0.5 × 25 kg × (10 m/s)² = 1250 J
<u>Kinetic energy of Hannah:</u>
0.5 m v'² = 0.5 × 30 kg × (8.5 m/s)² = 1083.75 J
Susan's kinetic energy is <u>1250 J </u>and Hannah's kinetic energy is <u>1083.75 J</u>.
Since kinetic energy is dependent on mass and square of speed. Thus, speed has a greater effect than mass. As it is evident from the above example. Susan has greater kinetic energy due to higher speed than Hannah.