Answer:
The kinetic energy dissipated is 3286.5 J
Explanation:
K.E before collision = 1/2m1v1^2 = 1/2×313×6^2 = 5634 J
K.E after collision = 1/2(m1+m2)v2^2
From the law of conservation of momentum:
m1+m2 = m1v1/v2 = 313×6/2.5 = 751.2 kg
K.E after collision = 1/2×751.2×2.5^2 = 2347.5 J
K.E dissipated = 5634 J - 2347.5 J = 3286.5 J
Answer:
at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Explanation:
Given:
linear charge density on the x-axis, 
linear charge density of the other charge distribution, 
Since both the linear charges are parallel and aligned by their centers hence we get the symmetric point along the y-axis where the electric fields will be equal.
Let the neural point be at x meters from the x-axis then the distance of that point from the y-axis will be (0.11-x) meters.
<u>we know, the electric field due to linear charge is given as:</u>

where:
linear charge density
r = radial distance from the center of wire
permittivity of free space
Therefore,





∴at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
The frequency of a sound is whatever frequency leaves the source. It doesn't change.
Voiced of swimmers at the pool don't change frequency in or out of the water. Only their speed and wavelength change.
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct