In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s
Answer:
- The total distance traveled is 28 inches.
- The displacement is 2 inches to the east.
Explanation:
Lets put a frame of reference in the problem. Starting the frame of reference at the point with the 0-inch mark, and making the unit vector
pointing in the west direction, the ant start at position

Then, moves to

so, the distance traveled here is



after this, the ant travels to

so, the distance traveled here is



The total distance traveled will be:

The displacement is the final position vector minus the initial position vector:



This is 2 inches to the east.