The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity
Answer:

Explanation:
Molar mass of helium = 
for helium is 1.67
The velocity of helium in sound at any temperature is given by 
R is a constant 8.314 