What is the unit c denotes here
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
Explanation:
The energy stored in the spring is used to throw the ball upwards . Let the height reached be h
stored energy of spring = 1/2 k y² , k is spring constant and y is compression created in the spring
stored energy of spring = potential energy of the ball
1/2 k y² = mgh , m is mass of the ball , h is height attained by ball
.5 k x .055² = .025 x 2.84
.0015125 k = .071
k = .071 / .0015125
= 46.9 N / m .
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.