Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer:
<u></u>
- <u>1. The potential energy of the swing is the greatest at the position B.</u>
- <u>2. As the swing moves from point B to point A, the kinetic energy is increasing.</u>
Explanation:
Even though the syntax of the text is not completely clear, likely because it accompanies a drawing that is not included, it results clear that the posittion A is where the seat is at the lowest position, and the position B is upper.
The gravitational <em>potential energy </em>is directly proportional to the height of the objects with respect to some reference altitude. Thus, when the seat is at the position A the swing has the smallest potential energy and when the seat is at the <em>position B the swing has the greatest potential energy.</em>
Regarding the forms of energy, as the swing moves from point B to point A, it is going downward, gaining kinetic energy (speed) at the expense of the potential energy (losing altitude). When the seat passes by the position A, the kinetic energy is maximum and the potential energy is miminum. Then the seat starts to gain altitude again, losing the kinetic energy and gaining potential energy, up to it gets to the other end,
<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42
Hi!
Mechanical advantage is defined as the<em> ratio of force produced by an object to the force that is applied to it.</em>
In our case, this would be the ratio of the force applied by the claw hammer on the nail to the force Joel applies to the claw hammer, which is
160:40 or 4:1
So the mechanical advantage of the hammer is four.
Hope this helps!
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where