The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Answer:
A. 12 m/s
Explanation:
Let’s remember that the definition of velocity is the variation of position of an object respect with to time. We know that the boy dropped the stone when the boat was 27 meters from the bridge and the stone hit the water 3 meters in front of the boat. So, the Boat must have traveled x=27 m-3m=24 m. The next step is calculating the amount of time that took the boat to make that travel; coincidentally, it is the same time that takes the stone to reach the water.
The equation that describes the motion of the stone is:
y = y_0 + v_0 * t+1/2 * a * t^2
The boy drops the stone from rest, so we can say that v_0=0. We can fixate the reference line on top of the bridge, so y_0=0 as well. The equation will be then:
-19,6 m = -1/2 * 9,8 m/s^2 * t^2
t^2= -(19,6 m)/(-4,9 m/s^2) = 4,012 s^2
t=√(4,012 s^2) = 2,003 s
Knowing the time that takes the stone to reach the water, that is the same that time that the boat uses to travel the 24 meters. The velocity of the boat is:
v = ∆x/∆t = (27 m-3 m)/(2,003 s-0s) = 11,9816 m/s ≈ 12 m/s
Have a nice day! :D
The formular for determinatio of mass number is this:
Mass number = number of proton + number of neutron
From the question, we are told that:
Mass number = 39
Proton number = 19
Number of proton = ?
Number of neutron = mass number - number of proton
Number of neutron= 39 - 19 = 20
Therefore, number of neurtron = 20.
Answer:
A. The pressure denoted as Pa and Pb at the surfaces of A and B in the tube is
PA= Pgas
PB= Patmos
B. The second sketch
C. The gas pressure is
Pgas= Patmos+ rho.g(h2-h1)
= 1atm + rho.g (h2-h1)
Explanation:
Answer
given,
mass of the block = 200 g = 0.2 Kg
Velocity at A = 0 m/s
Velocity at B = 8 m/s
slide to the horizontal distance = 10 m
height of the block be = 4 m
potential energy of the block
P = m g h
P = 0.2 x 9.8 x 4
P =7.84 J
kinetic energy



Work = P - KE
work = 7.84 - 6.14
work = 1.7 J
b) v² = u² + 2 a s
0 = 8² - 2 x a x 10
a = 3.2 m/s²
ma - μ mg = 0


