By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Solution: The correct order is: C, A, B
The statement of the problem:
How can we prove Earth is round and calculate its circumference?
Hypotheis:
If the sun casts shadows at different angles at the same time of day in different places, we can determine how much Earth curves.
If the Earth was flat, the angle measured at different places at the same time of the day would be same.
Observation:
In Syene, the sun's rays are vertical at noon. At the same time in Alexandria, the rays are 7.2 degrees from the vertical.
Answer:
U = 1 / r²
Explanation:
In this exercise they do not ask for potential energy giving the expression of force, since these two quantities are related
F = - dU / dr
this derivative is a gradient, that is, a directional derivative, so we must have
dU = - F. dr
the esxresion for strength is
F = B / r³
let's replace
∫ dU = - ∫ B / r³ dr
in this case the force and the displacement are parallel, therefore the scalar product is reduced to the algebraic product
let's evaluate the integrals
U - Uo = -B (- / 2r² + 1 / 2r₀²)
To complete the calculation we must fix the energy at a point, in general the most common choice is to make the potential energy zero (Uo = 0) for when the distance is infinite (r = ∞)
U = B / 2r²
we substitute the value of B = 2
U = 1 / r²
Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!