20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
Answer:
<em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em>answer</em><em> </em><em>Is</em><em> </em><em>B.</em><em> </em>
Explanation:
<em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em><u>cats</u></em><em><u> </u></em><em><u>acceleration</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>decreased</u></em>
<em><u>by</u></em><em><u> </u></em><em><u>air</u></em><em><u> </u></em><em><u>resistance</u></em><em><u>.</u></em><em><u> </u></em>
<em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it</u></em><em><u> </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u>!</u></em><em><u> </u></em>
<em><u>follow</u></em><em><u> </u></em><em><u>me</u></em><em><u> </u></em><em><u>for</u></em><em><u> </u></em><em><u>more</u></em>
<em><u>don't</u></em><em><u> </u></em><em><u>worry</u></em><em><u> </u></em><em><u>I'll</u></em><em><u> </u></em><em><u>try</u></em><em><u> </u></em><em><u>my</u></em><em><u> </u></em><em><u>best</u></em>
Answer:
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Explanation:
In this exercise we must use the relation of the index of refraction with the speed of light in a vacuum and a material medium
n = c / v
where c is the speed of light in the vacuum, v the speed of light in the material medium and n the ratio of rafraccio
in this case they give us that the medium matter water them that has a refractive index of
n = 1,333
we clear
v = c / n
let's calculate
v = 3 10⁸ / 1,333
v = 2.25 10⁸ m / s
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m
Answer:

Explanation:
Given that
Constant rate of leak =R
Mass at time T ,m=RT
At any time t
The mass = Rt
So the total mass in downward direction=(M+Rt)
Now force equation
(M+Rt) a =P- (M+Rt) g

We know that





This is the velocity of bucket at the instance when it become empty.