Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s
Answer:
ω = 4.07 rad/s
Explanation:
By conservation of the energy:
W = ΔK

where 
Solving for ω:

Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!