Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.
Explanation:
Given that,
Length of the building, l = 631 m
Breadth of the building, b = 707 yards
Height of the building, h = 110 ft
1 meter = 3.28084 feet
631 m = 2070.21 feet
1 yard= 3 feet
707 yards = 2121 feet
(a) The volume of any cuboidal shape is given by :



(b) 


Hence, this is the required solution.