Answer: a= ff+fh/m
Explanation: bc khan academy said it was d. a=ff +fh/m
Answer:
457.81 Hz
Explanation:
From the question, it is stated that it is a question under Doppler effect.
As a result, we use this form
fo = (c + vo) / (c - vs) × fs
fo = observed frequency by observer =?
c = speed of sound = 332 m/s
vo = velocity of observer relative to source = 45 m/s
vs = velocity of source relative to observer = - 46 m/s ( it is taking a negative sign because the velocity of the source is in opposite direction to the observer).
fs = frequency of sound wave by source = 459 Hz
By substituting the the values to the equation, we have
fo = (332 + 45) / (332 - (-46)) × 459
fo = (377/ 332 + 46) × 459
fo = (377/ 378) × 459
fo = 0.9974 × 459
fo = 457.81 Hz
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position
Answer:
46.8 kg
Explanation:
Mass = (density)(volume)
= (1.3)(36)
<u>M</u><u>a</u><u>s</u><u>s</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>4</u><u>6</u><u>.</u><u>8</u><u> </u><u>k</u><u>g</u>