Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
The temperature and the solubility of sugar at that temperature
Explanation:
The amount of substance which can be dissolved in the solvent depends on the temperature.
As the temperature increases, more substance can be dissolved.
A solution is saturated if any more of the solute cannot be dissolved in the solution at the given temperature
Hence we need to know the temperature and also the amount of substance which can be dissolved(solubility) at the same temperature
a) the statement given in option A is correct
b) molar mass has no correlation with the substance's solubility and hence option b is not correct
c) The percent by volume of the solution is not needed to find if the solution is saturated and hence option c is not correct
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

Answer:
The net force = 0
Explanation:
The given information includes;
The mass of the crate = 250 kg
The way the helicopter lifts the crate = Uniformly (constant rate (speed), no acceleration)
In order to pull the crate upwards, the helicopter has to provide a force equivalent to the weight of the crate keeping the helicopter on the ground.
The weight of the crate = The mass of the crate × The acceleration due gravity acting on the crate
The weight of the crate,
↓ = 250 kg × 9.81 m/s² = 2,452.5 N
The force the helicopter should provide to just lift the crate,
↑ = The weight of the crate = 2,452.5 N
The net force,
=
↑ -
↓ = 2,452.5 N - 2,452.5 N = 0
The net force = 0.
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ