3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta
The turning moment on the cover of the book is 0.05 Nm.
Explanation:
Given:
Force applied (F) = 0.5 N
Distance covered (d) = 10 cm
Converting Distance covered from cm to meter we get (d)= 0.1 m
To find:
Turning Moment (M) on the cover of the book = ?
Formula to be used:
Turning Moment (M) = F × d
= 0.5 × 0.1
= 0.05 Nm
Thus the turning moment on the cover of the book is found to be 0.05 Nm
Answer:
Speed of the wave is 7.87 m/s.
Explanation:
It is given that, tapping the surface of a pan of water generates 17.5 waves per second.
We know that the number of waves per second is called the frequency of a wave.
So, f = 17.5 Hz
Wavelength of each wave,
Speed of the wave is given by :
v = 7.87 m/s
So, the speed of the wave is 7.87 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
7.3 kg m/s
Explanation:
First of all, let's calculate the gravitational potential energy of the stone as it reaches its highest point:

For the law of conservation of energy, this is equal to the initial kinetic energy of the stone at ground level (where the potential energy is zero), just after the stone leaves your hand:

From this equation we can find the velocity of the stone as it leaves your hand:

The initial velocity of the stone (before leaving your hand) is zero:

The impulse received by the stone is equal to its change in momentum, so:

To find max torque you need component of force that is perpendicular to the direction of vector r. For second part just set the equation above equal to 2308 and solve for Fmax. Only difference is the angle