Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
The speed of the ball is always zero and the acceleration is always -g when it reaches the top of its motion. This is because when the ball is free, only gravity acts on it which is always downwards, hence g is the net acceleration and it is always negative. However the velocity does not direction change instantly, negative acceleration first slows down the ball with a positive velocity, until that point the ball keeps moving up, then the ball velocity becomes zero just before changing direction and becoming negative after which the ball will now go down along gravity. Hence the ball velocity is zero at the top (neither going up nor down). Mathematically this can be seen as velocity is the integration of acceleration.
Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.
Answer:
335°C
Explanation:
Heat gained or lost is:
q = m C ΔT
where m is the mass, C is the specific heat capacity, and ΔT is the change in temperature.
Heat gained by the water = heat lost by the copper
mw Cw ΔTw = mc Cc ΔTc
The water and copper reach the same final temperature, so:
mw Cw (T - Tw) = mc Cc (Tc - T)
Given:
mw = 390 g
Cw = 4.186 J/g/°C
Tw = 22.6°C
mc = 248 g
Cc = 0.386 J/g/°C
T = 39.9°C
Find: Tc
(390) (4.186) (39.9 - 22.6) = (248) (0.386) (Tc - 39.9)
Tc = 335