<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW