Answer:
2 × 10⁶
Explanation:
Data provided in the question:
Cavity length, L = 
Oscillation frequency,
= 9.0 × 10¹⁴ Hz
Now,
we know,

here,
c is the speed of light = 3 × 10⁸ m/s
= Wavelength of mode m inside the laser cavity
m is the cavity mode number
Thus,

or
=
× 10⁻⁶
Also,

Therefore,
m ×
× 10⁻⁶ = 2 × 
or
m = 2 × 10⁶
We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
Answer: The direction of the electric field, E→, is pointed in the +y direction.
Explanation:
One can use the right hand rule to illustrate the direction of travel of an electromagnetic and thereby get the directions of the electric field, magnetic field and direction of travel of the wave.
The right hand rule states that the direction of the thumb indicate the direction of travel of the electromagnetic wave (<em>in this case the -z direction</em>) and the curling of the fingers point in the direction of the magnetic field B→ (<em>in this case the +x direction</em>), therefore, the electric field direction E→ is in the direction of the fingers which would be pointed towards the +y direction.
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
The correct order is (in decreasing order of gravity strength)
Jupiter - Neptune - Venus - Mars
In fact, Wayne's weight on each planet is given by

where m is Wayne's mass, which is a constant value, and g is the gravity strength at the surface of the planet. Therefore, the Wayne's weight W on each planet is directly proportional to the gravity strength of that planet: so the planet with the strongest gravity is the one where Wayne's weight is the greatest (Jupiter, 333 pounds), followed by Neptune (159), Venus (128) and Mars (53).