Answer:
The ratio (U₁/U₂) = 6
Explanation:
U, the potential energy is given as
U = kqQ/r
k = Coulomb's constant
q = charge we're concerned about
Q = charge of the negative plate of the capacitor
r = distance of q from the negative plate of the capacitor.
For charge q₁
U₁ = kq₁Q/s
U₂ = kq₂Q/2s
But q₂ = q₁/3
U₂ becomes U₂ = kq₁Q/6s
U₁ = kq₁Q/s
U₂ = kq₁Q/6s
(U₁/U₂) = 6
Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
Answer:
The statement that best describes nuclear fusion is;
Nuclei combine to form a heavier nucleus, releasing energy
Explanation:
In nuclear fusion, we have the reaction of the nuclei of two or more atoms coming together (combining) to form heavier elements and subatomic particles such as protons and neutrons accompanied by the release or absorption in energy depending on the difference between the mass of the reactants and the products
Some nuclear fusion reaction require an input of energy and such reactions are therefore not spontaneous
The best option is nuclei (two or more nuclei) combine to form a heavier nucleus, releasing energy.