By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Answer:
Answered
Explanation:
1 and 3 are necessary
Every bit of force applied to the bumper will be transmitted to the cart EXCEPT for the force needed to accelerate the bumper. This is the net force on the bumper.
If the bumper was heavy then a significant amount of force might be needed to accelerate the bumper so the amount transmitted to the cart would be substantially reduced.
If the net force on the bumper is small then the amount transmitted to the cart is almost the entire force applied.
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
Answer:
6.78 X 10³ N/C
Explanation:
Electric field near a charged infinite plate
= surface charge density / 2ε₀
Field will be perpendicular to the surface of the plate for both the charge density and direction of field will be same so they will add up.
Field due to charge density of +95.0 nC/m2
E₁ = 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀
Field due to charge density of -25.0 nC/m2
E₂ = 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
Total field
E = E₁ + E₂
= 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀ + 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
= 6.78 X 10³ N/C