Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.
Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH
Answer:
You would have to find the friction force of the rubber block which would be found with the equation of Normal force (mass*gravity) times cooeficient of friction which would give 8.82 N for the amount of friction and because you need more force than 8.82 N (assuming gravity is 9.8)
The correct answer are
a) "The number of muscle fibers best determines how powerful a muscle will be"
b) "The more a muscle shortens, the more power it generates."
Reason :
Muscle fiber in longitudinal directions generate more power
Multipennate muscles do not produce much power because the tendon branches within muscle
.