If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m
The elastic potential energy of the spring is 6.8 J
Explanation:
The elastic potential energy of a compressed/stretched spring is given by the equation:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring
The spring constant of the spring in this problem can be found by keeping in mind the relationship between force (F) and elongation (x) (Hooke's law):

By looking at the graph and comparing it with the formula, we realize that the slope of the force-elongation graph corresponds to the spring constant. Therefore in this case,

Therefore when the spring has a elongation of
, its potential energy is

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly