Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>
Answer:The answer must be The weight of the man and the vertical distance moved.
Explanation: you calculate it by the force you applied times the distance you moved
Answer:
b)
Explanation:
By convention, the electric field lines (which are tangent to the direction of the electric field at a given point) always begin at positive charges, and finish at negative charges.
This is a consequence of the convention that states that the electric field has the direction of the trajectory of a positive test charge when released from rest in an electric field.
(As the positive charge would move away from positive charges and would be attracted by negative ones).
So, the combination of answers that is true is b) (positive, negative, positive).