The answer to the blank above is 20. The speed limit given provided that you cannot see the tracks for 400 ft in both directions is always 20 mph. Basically, this 20 mph is decided based upon the traffic laws in order to avoid road casualties. Since it is "uncontrolled railroad crossing", the minimum speed should be implemented to slow down for the purpose of traffic calming measures. Other than this, the 20 mph is also applicable in narrowing roads as well as speed humps.
Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.
Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.