Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
E = 0.25 = m*g*h
<span>h = 0.25/(m*g) = 0.25/(0.125*10) = 0.25/1.25 = 1/5 = 0.20 m
I hope this helps you have a great day and im sorry it took so long to get an answer</span>
Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J