Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
Answer:
B. South Pole.
Explanation:
In order to answer this question, we simply have to refer to the laws of the equations of gravitational mechanics.
The equation given by Newton tells us that

In the case where we compare a specific place where the Force of Gravity is greater or lesser, we focus on the term assigned to the Planet's Radius.
In the case of
, we understand that they are constant.
We can easily notice that the more the Radius (Height seen from a viewer on the ground), the lower the force will be.
<em>In other words, the smaller the radius in which the measurement is made with respect to the center of the earth, the greater the gravitational force.</em>
In that order of ideas the smallest radio has South Pole, which is about 6356 km from the center of the Earth on the Equator line
Answer:
House A requires heat at a slightest faster rate than B
Explanation:
House A requires heat at a slightest faster rate than B due to the slight high temperature the furnace A is.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
2.The forces are unbalanced.
5.The net force is to the right.
6.The book is moving to the right.
Explanation:
correct on edge :)