<em>12,25 km/h</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>= 12,25km/h</em>
<em>or</em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>1h = 60m×60s = 3600s</em>
<em>= 12250m/3600s</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
Answer:
Explanation:
i = Imax sin2πft
given i = 180 , Imax = 200 , f = 50 , t = ?
Put the give values in the equation above
180 = 200 sin 2πft
sin 2πft = .9
sin2π x 50t = .9
sin 360 x 50 t = sin ( 360n + 64 )
360 x 50 t = 360n + 64
360 x 50 t = 64 , ( putting n = 0 for least value of t )
18000 t = 64
t = 3.55 ms .
Answer:
option B.
Explanation:
The correct answer is option B.
The phenomenon of the curtains to pull out of the window can be explained using Bernoulli's equation.
According to Bernoulli's Principle when the speed of the moving fluid increases the pressure within the fluid decrease.
When wind flows in the outside window the pressure outside window decreases and pressure inside the room is more so, the curtain moves outside because of low pressure.
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
We need a and we have m and F . Now a = f÷m so therefore a = 4,9 ÷ 0,5 which is 0,98 metres per cubic second