Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°
Explanation:
According to Dalton's atomic theory, all the atoms are individual, all the atoms of the same element are identical in properties and mass, the compound is formed from two or more kinds of the atoms, all the matter is made up of small atoms and the chemical reaction is a rearrangement of the atoms.
The discoveries which contradicts the components of Dalton's atomic theory from the given discoveries are:
Nuclear reactions can change an atom of one element into an atom of another element.
Atoms of a given element can have different numbers of neutrons.
Atoms contain smaller particles: protons, neutrons, and electrons.
The statements that apply in this case are:
They show the elements that make up a compound.
They show the types of atoms that make up a molecule.
They show the number of each type of atom in a molecule.
Assuming north as positive direction, the initial and final velocities of the ball are:

(with negative sign since it is due south)

the time taken is

, so the average acceleration of the ball is given by

And the positive sign tells us the direction of the acceleration is north.
The current is the flow of electrons. It is expressed as Coulombs per second, or Amperes. Since it is a flow, all that comes in must go out. The basis here is the node. Since ia is the full flow, it must be greater than ib or ic. So, I think the given information is wrong. It should be ia = 9 mA and ib=5 mA.
Current entering = Current leaving
ia = ib + ic
9 mA = 5 mA + ic
ic = 9 mA - 5 mA = 4 mA