Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
Answer: deceleration of 
Explanation:
Given
Car is traveling at a speed of u=20 m/s
The diameter of the car is d=70 cm
It slows down to rest in 300 m
If the car rolls without slipping, then it must be experiencing pure rolling i.e. 
Using the equation of motion

Insert 

Write acceleration as 

So, the car must be experiencing the deceleration of
.
PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as



Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 



Answer:
K_b = 78 J
Explanation:
For this exercise we can use the conservation of energy relations
starting point. Lowest of the trajectory
Em₀ = K = ½ mv²
final point. When it is at tea = 50º
Em_f = K + U
Em_f = ½ m v_b² + m g h
where h is the height from the lowest point
h = L - L cos 50
Em_f = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
energy be conserve
Em₀ = Em_f
½ mv² = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
K_b = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
let's calculate
K_b = ½ 2.0 6.0² + 2.0 9.8 6.0 (1 - cos50)
K_b = 36 +42.0
K_b = 78 J