Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct
Decomposing the vector b on the x-axis and the y-axis, we get a rectangle triangle where the two sides are bx (x-axis) and by (y-axis), and b is the hypothenuse.
The component in x, bx, is equal to the product between the hypothenuse and the cosine of the angle between b and the x-axis, which is

:
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.