Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
A heat pump absorbs heat from the cold outdoors at 3 C and supplies heat to a
house at 20 C at a rate of 30,000 kJ/h. If the power consumed by the heat pump
<span>is 3 kW, find the coefficient of performance of the heat pump.</span>
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
<h2>The K.E of the charge is 1.02 x 10⁻¹⁷ J</h2>
Explanation:
When the charge of 2e is placed in between the plates .
The force applied on this charge by plates is = q E
here q is the magnitude of charge = 2 e = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ C
and E is the magnitude of electric field intensity
The work done = Force x displacement
Thus W = q E x S
here S is displacement
Therefore W = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ x 4 x 8
= 1.02 x 10⁻¹⁷ J
This work will be converted into the kinetic energy of charge .
Thus K.E = 1.02 x 10⁻¹⁷ J
To find max torque you need component of force that is perpendicular to the direction of vector r. For second part just set the equation above equal to 2308 and solve for Fmax. Only difference is the angle