Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
The partial pressure of the O2 is 36.3 kiloPascal when the air pressure in the mask is 110 kiloPascal based on the isotherm relation. This problem can be solved by using the isotherm relation equation which stated as Vx/Vtot = px/ptot, where V represents volume, p represents the pressure, x represents the partial gas, and tot represents the total gas<span>. Calculation: 33/100 = px/110 --> px = 36.3</span>
Answer:
The correct answer is A The distance is greater in the first hour because her speed is faster.
Explanation:
During the first hour, Anna is driving at a speed of 50 km/h. During the second hour, she is only driving at a speed of 30 km/h. The faster she goes, the farther she will go.
Hope this helps,
♥<em>A.W.E.</em><u><em>S.W.A.N.</em></u>♥