I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer:
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Explanation:
Solution:
- We can tackle this question by simple direct proportion relation between angular speed for the disk to rotate a cycle that constitutes 20 holes. We will use direct relation with number of holes per cycle to compute the revolution per seconds i.e frequency of speed f.
1rev(20 hole) -> 20(cycle)/rev
2006.2(cycle) -> f ?
f = 2006.2/20 = 100.31rev at second
- The relation between angular frequency and angular speed is given by:
ω = 2πf
ω = 2*3.14*100.31
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s
detecting diseases, locating damaged cells, monitoring fetal development