Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:


Answer:
ω = 4.07 rad/s
Explanation:
By conservation of the energy:
W = ΔK

where 
Solving for ω:

Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
Answer:
27 °C
Explanation:
BY the statement of the question it is clear that it is about an ideal gas - and hence if change in KE is about zero - then there will be no change of temperature.
So, answer is 27 °C
In light energy, the higher
the frequency, the greater the energy a light contain.
We know for a certain
that frequency is just the reciprocal of wavelength:
frequency = 1 /
wavelength
Calculating for
frequencies:
f UVA = 1/320 to 1/400
f UVA = 0.0031 to 0.0025
f UVB = 1/290 to 1/320
f UVB = 0.0034 to 0.0031
Since UVB has higher frequency range, then it has higher
energy than UVA.