The answer would be 21.6 but rounded up it would be 22J.
Answer:
Option d)
Solution:
As per the question:
Work done by farm hand, 
Force exerted, F' = 310 N
Angle, 
Now,
The component of force acting horizontally is F'cos
Also, we know that the work done is the dot or scalar product of force and the displacement in the direction of the force acting on an object.
Thus


d = 3.406 m = 3.4 m
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer: The same current flows through bth cables
Explanation:
Lets have a look to the next two equations
The Ohm´s V = I*R (1)
where:
V is voltage (potencial dfference) in volts
I is the electric current in ampers
R is the electric resistance
When a voltage is applied as the electrc load is not specified ( we have to assume is the same) the current will be the same
And in the other hand the resistance R =ρL/s
Where ρ is the resistivity of the conductor L the length and s square section of the conductor
If we assume that the smaller diameter cable is able to conduct the current then nothing happens. The point is that the capacity of conduction of current depend on the section of the cable (the area)
Tables exist where to find the capacity of each cable according to its diameter.
Answer:
the length of the now stationary spacecraft = 89.65m
Explanation:
In contraction equation, Length contraction L is the shortening of the measured length of an object moving relative to the observer’s frame.
Thus, it has a formula;
L = L_o(√(1 - (v²/c²))
Where in this question;
L = 71m and v = 0.610 c
Thus;
71 = L_o (√(1 - ((0.61c)²/c²))
c² will cancel out to give;
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = 0.792L_o
L_o = 71/0.792
L_o = 89.65m