To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Force of Friction and Torque given by the kinematic equations of motion.
The frictional force by definition is given by

Our values are here,



Replacing,

Consider the center of mass of the body half its distance from the floor, that is d = 0.85 / 2 = 0.425m. The torque about the lower farther corner of the refrigerator should be zero to get the maximum distance, then

Re-arrange for x,





Then we can conclude that 1.42m is the distance traveled before turning.
Answer:
Trajectory is the path of a projectile in air. Any tangential to the curve shows it velocity and the slope of the tangential line will be it acceleration.
Explanation:
Answer:
P = 1 (14,045 ± 0.03 ) k gm/s
Explanation:
In this exercise we are asked about the uncertainty of the momentum of the two carriages
Δ (Pₓ / Py) =?
Let's start by finding the momentum of each vehicle
car X
Pₓ = m vₓ
Pₓ = 2.34 2.5
Pₓ = 5.85 kg m
car Y
Py = 2,561 3.2
Py = 8,195 kgm
How do we calculate the absolute uncertainty at the two moments?
ΔPₓ = m Δv + v Δm
ΔPₓ = 2.34 0.01 + 2.561 0.01
ΔPₓ = 0.05 kg m
Δ
= m Δv + v Δm
ΔP_{y} = 2,561 0.01+ 3.2 0.001
ΔP_{y} = 0.03 kg m
now we have the uncertainty of each moment
P = Pₓ /
ΔP = ΔPₓ/P_{y} + Pₓ ΔP_{y} / P_{y}²
ΔP = 8,195 0.05 + 5.85 0.03 / 8,195²
ΔP = 0.006 + 0.0026
ΔP = 0.009 kg m
The result is
P = 14,045 ± 0.039 = (14,045 ± 0.03 ) k gm/s
Answer:
The change in volume for a metallic dental filling due to the temperature difference is <u>0.1143 mm</u>.
Explanation:
Given:
Temperature of the body is, 
Temperature of the ice-cream is, 
Initial volume of the filling is, 
Coefficient of thermal expansion is, 
We know that the coefficient of volume expansion is related to thermal expansion as:

Now, change in volume for a metallic dental filling is given as:

Therefore, the change in volume for a metallic dental filling due to the temperature difference is 0.1143 mm.
h = height of the beaker = 34 cm = 0.34 m
ρ = density of water in the beaker = 1000 kg/m³
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
P₀ = atmospheric pressure = 101325 pa
P = pressure at the bottom of the beaker
Pressure at the bottom of the beaker is given as
P = P₀ + ρ g h
inserting the values
P = 101325 + (1000) (9.8) (0.34)
P = 104657 Pa
d = diameter of cylindrical beaker = 6 cm = 0.06 m
A = area of the bottom of the beaker = (0.25)πd² = (0.25) (3.14) (0.06)² = 0.00283 m²
Downward force of the water on the bottom of the beaker is given as
F = PA
F = (104657) (0.00283)
F = 296.2 N