Answer:
q = 4.87 X 10^ -14 C
Explanation:
As d=0.350 mm
The ink drop will be accelerated by the electric field between the plates:
a = F/m
d = a(D0 / v)^2 / 2 ...... 1
a = qE/m ............... 2
Substituting 2 into 1:
d = (qE/m)(D0 / v)^2 / 2
q = 2mdv^2 / [E(D0)^2]
q = 2(1.00e-11 kg)(3.50e-4 m)(15.0 m/s)^2 / [(7.70e4 N/C)(2.05e-2 m)^2]
q = 4.87e-14 C
Answer:
1.) Magnitude = 5596 N
2.) Direction = 60 degrees
Explanation: You are given that the breakdown vehicle A is exerting a force of 4000 N at angle 45 degree to the vertical and breakdown vehicle B is exerting a force of 2000 N
Let us resolve the two forces into X and Y component
Sum of the forces in the X - component will be 4000 × cos 45 = 2828.43 N
Sum of the forces in the Y - component will be 2000 + ( 4000 × sin 45 )
= 2000 + 2828.43
= 4828.43 N
The resultant force R will be
R = sqrt ( X^2 + Y^2 )
Substitutes the forces at X component and Y component into the formula
R = sqrt ( 2828.43^2 + 4828.43^2 )
R = sqrt ( 31313752.53 )
R = 5595.87 N
The direction will be
Tan Ø = Y/X
Substitute Y and X into the formula
Tan Ø = 4828.43 / 2828.43
Tan Ø = 1.707106
Ø = tan^-1( 1.707106 )
Ø = 59.64 degree
Therefore, approximately, the magnitude and direction of the resultant force on the truck are 5596 N and 60 degree respectively.
As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.
The quantity that has a magnitude of zero when the ball is at the highest point in its trajectory is
the vertical velocity.
In fact, the motion of the ball consists of two separate motions:
- the horizontal motion, on the x-axis, which is a uniform motion with constant velocity

, where

- the vertical motion, on the y-axis, which is a uniformly accelerated motion with constant acceleration

directed downwards, and with initial velocity

. Due to the presence of the acceleration g on the vertical direction (pointing in the opposite direction of the initial vertical velocity), the vertical velocity of the ball decreases as it goes higher, up to a point where it becomes zero and it reverses its direction: when the vertical velocity becomes zero, the ball has reached its maximum height.
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .